Mogłoby się wydawać, że listwy przypodłogowe to wyłącznie nic nie znaczący szczegół. Okazuje się jednak, że odpowiednio wybrane mogą nie tylko zasłonić styk posadzki ze ścianą, ale też dopełnić wystroju wnętrza i stanowić jego ozdobę. Są przydatne również po to, by maskować kable, by nie musiały plątać się po podłodze.
Listwy do paneli są odporne
Na co więc zwracać uwagę przy ich wyborze? Wybór listew przypodłogowych nie jest zadaniem łatwym. Pod uwagę należy bowiem wziąć kilka czynników. Po pierwsze, muszą one pasować do wystroju wnętrza. I tak na przykład płaska stalowa listwa idealnie dopełniać będzie loft lub pomieszczenie utrzymanie w stylizacji industrialnej, natomiast wysoka profilowana w kolorze sztukaterii nada charakteru klasycznemu salonowi. Minimalistyczne wnętrze wymaga z kolei zastosowania białej listwy przypodłogowej. Po drugie, należy ustalić, jakiego koloru ma być listwa. Może pasować odcieniem do posadzki, albo wręcz przeciwnie – kontrastować z nią. Są wówczas najczęściej wybierane pod kolor ściany. Mogą też mieć zupełnie inną barwę i wówczas pełnią rolę rzucającego się w oczy detalu. Po trzecie, z uwagą należy przyjrzeć się wykonaniu listwy przypodłogowej.
Należy też sprawdzić, z jakiego tworzywa została ona wyprodukowana. Solidne listwy przypodłogowe do paneli nie wymagają malowania, wyróżniają się też zwiększoną odpornością na działanie promieni ultrafioletowych. Nie wycierają się i nie odbarwiają nawet po kilku latach użytkowania. Dużą popularnością cieszą się obecnie listwy przypodłogowe z tworzyw sztucznych. Produkuje się je w wielu różnych wzorach i kolorach. Pasują do wnętrz nowoczesnych, jak i utrzymanych w klasycznym stylu. Po czwarte, przed zakupem dobrze jest sprawdzić, czy dana listwa pełnić może również rolę maskownicy. Chodzi o schowanie za nimi kabli, których w naszych domach jest całe mnóstwo. Niektóre modele posiadają nawet specjalne komory do prowadzenia przewodów. Na rynku pojawiają się też podświetlane listwy przypodłogowe. Znajdują zastosowanie zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych. Montowane są najczęściej w przedpokoju, by oświetlały pomieszczenie nocą i ułatwiały dotarcie do łazienki. O zakupie listew przypodłogowych myślimy najczęściej pod koniec remontu.
Ich montaż kojarzy się już zresztą ze zwieńczeniem prac. Okazuje się jednak, że nie można ich traktować jako wyłącznie dodatek. Odpowiednio dobrane listwy chronią ścianę przed brudem, ale też są łatwe w montażu i konserwacji. Mogą też stanowić dekorację. W tym względzie mamy pełną dowolność i tylko od nas zależy, jakie listwy przypodłogowe wybierzemy.