Przydatne informacje na temat okien

Większość osób nie poświęca wiele uwagi oknom w domu. Mają się bezproblemowo otwierać i zamykać, pasować do wnętrza i to w zasadzie tyle. Jednak źle dobrane lub zamontowane okna mogą doprowadzać do szybszego nagrzewania lub wychładzania się pomieszczenia. Przez złą konserwację (lub jej brak) okna się wypaczają czy ramy popękają. Jak można temu zapobiegać?

Okna z aluminiową ramą

prawidłowy montaż okien aluminiowych Na pewno pierwsza rzeczy to wybór samych okien. Trzeba patrzeć na ich parametry techniczne, zarówno jeśli chodzi o ramę, szybę, jak i system zamykający. Rama z uszczelkami musi być zwarta i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Solidna rama będzie dobrym wsparciem dla całej konstrukcji. W nowoczesnych oknach montuje się nawet systemy trzyszybowe. Nie tylko są one solidniejsze niż okna z dwiema szybami, ale też zapewniają lepszą termoizolację i blokują więcej szkodliwych promieni słonecznych. Promieniowanie UV sprawia np. że kolory mebli blakną. Co do systemu otwierania to okna powinny zawsze mieć opcję otwierania uchylnego i rozwieralnego, a także mikrowentylacji. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie to można kupić okna zamykane na klamkę i kluczyk (antywłamaniowe). Jak wygląda prawidłowy montaż okien aluminiowych w domu? Czy różni się czymś od montażu okien plastikowych czy drewnianych? Na pewno każde okno może mieć nieco w innych miejscach punkty do wkrętów, czy też mogą mieć cieńsze lub grubsze ramy, więc otwór okienny może być mniejszy lub większy. Jednak każde okno musi być zamontowane tak, by nie było nieszczelności.

prawidłowy montaż okien aluminiowych W przeciwnym razie chłodny wiatr będzie wchodził do pomieszczenia zimą, a latem dostanie się skwar. Okno musi być też prosto i równo osadzone w otworze okiennym. Co jednak z konserwacją okien? To zależy od wybranego materiału. Okna aluminiowe czy plastikowe wystarczy myć. Okna drewniane trzeba pokrywać preparatami zabezpieczającymi przed wnikaniem wilgoci. Zwykle mają one olejową bazę. Okna z czasem mogą się wypaczać, drzwiczki okienne nie przylegają do ramy, czy też klamka się zacina. Wtedy wzywa się serwisantów od regulacji okien. Zwykle wystarczy coś dokręcić, poluzować i okna będą jak nowe. Nie trzeba ich wymieniać.

Jak widać kwestia wyboru, instalacji, czy konserwacji okien nie jest taka prosta i oczywista jakby się mogło wydawać. Dobre okna będą trwałe, szczelne, zabezpieczą dom przed chłodem, a także utrudnią złodziejowi dostanie się do środka. Na pewno w przypadku okien sprawdza się zasada że lepiej raz wydać więcej pieniędzy niż poskąpić i potem żałować, szykując się na remont domu.