Praktyczne zastosowanie sufitów podwieszanych

Jak wiadomo, sufity podwieszane to świetna opcja na ukrycie instalacji, przewodów kominowych, zakrycie brzydkiego, popękanego sufitu właściwego, czy też po prostu stosowane są, aby uatrakcyjnić pomieszczenie. Dzięki nim można obniżyć wysokie wnętrza, często występujące w starym budownictwie, zapewniając dobrą izolację cieplną. Kiedyś sufity podwieszane były stosowane bardzo często tylko w celach ozdobnych i niemal w każdym pomieszczeniu. Obecnie, stosowane są z większą rozwagą, by nie doprowadzić do ich przesytu w domu.

Sufit podwieszany i jego funkcjonalność

Dzięki zastosowaniu sufitu podwieszanego pomieszczenie zostanie obniżone i pogłos, który wcześniej występował, zostanie zlikwidowany. Poza izolacją akustyczną, dzięki takiemu sufitowi, można również zyskać świetną termoizolację pomieszczenia. Między sufitem właściwym a płytami kartonowo-gipsowymi umieszczana jest np. wełna mineralna. Dzięki dociepleniu pomieszczenia można zaoszczędzić na ogrzewaniu, co jest niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania. Stosując wielopoziomowy sufit, składający się z powierzchni o różnej wielkości zyskuje się ciekawy efekt we wnętrzu.

Takie rozwiązanie łączone jest z oświetleniem punktowym lub też z taśmami LED. Często na takie konstrukcje decydują się inwestorzy np. na środku kuchni, bezpośrednio nad wyspą z blatem lub też w pokoju dziennym nad sofą. Dzięki oświetleniu można zyskać przytulną atmosferę w pokoju, która będzie sprzyjała spotkaniom towarzyskim lub też świetnie nastroi domowników do relaksu. Sufity podwieszane powinny być montowane przez specjalistów, którzy dobiorą odpowiednie materiały do danego typu pomieszczenia oraz jego wielkości, uwzględnią oni również w płytach miejsce na oświetlenie. Nie zaleca się samodzielnej budowy, ponieważ brak dostatecznej wiedzy, materiałów oraz umiejętności może sprawić, że sufit będzie pękał lub co gorsza, zawali się.

Wyzwaniem może okazać się montaż sufitu podwieszanego w łazience, ponieważ jest to pomieszczenie wyjątkowo wilgotne. Bez profesjonalnego montażu i wykorzystania środków odpornych na takie warunki, misja może zakończyć się niepowodzeniem. Jeśli jednak użyje się odpowiednich materiałów, to można świetnie zaaranżować łazienkę, np. wydzielając w niej strefy lub też oświetlić miejsce, w którym bierze się kąpiel, tworząc tym samym klimat sprzyjający relaksowi. Dzięki zastosowaniu sufitu podwieszanego pomieszczenie będzie również cichsze. Należy pamiętać o regularnym wietrzeniu łazienki, szczególnie po kąpieli, aby nie dochodziło do zawilgocenia pomieszczenia.