Podmurówka wylewana czy prefabrykowana?

Wybór podmurówki wcale nie jest łatwy: z jednej strony bierze się pod uwagę czas i koszty jej wykonania, z drugiej wytrzymałość i skuteczność tego rozwiązania. Zależnie od potrzeb klienta i jego możliwości czasowych i finansowych mogą zostać zaproponowane różne rozwiązania.

Głównym zadaniem podmurówki jest powstrzymanie trawy od porastania ogrodzenia, usztywnienie go i wzmocnienie oraz zapobieganie podkopywaniu się przez drobne zwierzęta. Każda podmurówka powinna spełniać te wymagania.

podmurówka wylewanaPodmurówka prefabrykowana to gotowe rozwiązanie, pozwalające na zaoszczędzeniu czasu i pracy, jest tez znacznie łatwiejsza do ustawienia, dlatego z tą pracą poradzą sobie nawet laicy. Jest stworzona z gotowych elementów, które mogą posiadać określone walory estetyczne, wyższe niż w przypadku podmurówki wylewanej. Ten typ podmurówki można instalować bez względu na pogodę, nie wymaga też żadnych dalszych prac. Podkop pod nią może być płytki, co również ułatwia montaż, a dodatkowo kształt i otwory łączników pozwalają na połączenie z różnorodnymi słupami.

Podmurówka betonowa wylewana oznacza znacznie więcej pracy. Po wykopaniu odpowiednio głębokiego otworu należy wykonać dokładny szalunek i zazbroić beton -beton można przygotować samodzielnie lub zamówić gotowy, co znacznie przyspieszy czas pracy. Do wylewania podmurówki niezbędna jest odpowiednia temperatura powietrza, plasująca się w okolicach zera lub wyższa. W przypadku, gdy temperatura wynosi ok. 25 stopni Celsjusza lub więcej, beton należy spryskiwać wodą, aby powoli zastygał, a nie odparowywał. Zaletami tej podmurówki jest solidność, wysoka odporność na ściskanie, lepsze usztywnienie ogrodzenia, lepsze zapobieganie podkopom, niska nasiąkliwość oraz wysoka stabilność na różnorodnym podłożu.

Choć podmurówka prefabrykowana to niewątpliwie szybsze i łatwiejsze rozwiązanie, to jednak podmurówka wylewana wydaje się znacznie solidniejsza i lepiej wzmacniająca ogrodzenie, jednak wymaga też większego nakładu pracy. Wybór właściwego typu podmurówki wcale więc nie jest łatwy i powinien zostać dobrze przemyślany.