Podajniki i inne urządzenia w zakładzie obróbki drewna

Każdy zakład obróbki drewna powinien być odpowiednio wyposażony nie tylko w maszyny służące do uzyskiwania określonego kształtu elementów drewnianych, ale także w urządzenia pozwalające na transport uzyskiwanych produktów. Wśród takich urządzeń nie powinno zabraknąć podajników. Dobrym wyborem jest na przykład podajnik rolkowy z przymiarem ze skalą metryczną oraz z oczkiem z lupą.

Charakterystyka podajników rolkowych

podajnik rolkowyTakie urządzenie posiada dodatkowo też zderzak odchylny, który można przesuwać ręcznie. Zaletą jego jest to, że zbudowany jest on z rolek, które łatwo wymieniać. Dzięki temu w razie uszkodzenia jednej z nich, bez zatrzymywania prac na długi czas można po prostu wymienić ten element na inny. Takie podajniki dostępne są z rolkami z metalowym płaszczem lub wykonanym z PCV. Wybór należy do klienta zamawiającego urządzenie. Standardowy podajnik  rolkowy z przymiarem posiada nośność blatu podawczego o wartości 80 kg. Długość robocza urządzenia wynosi zaś 2,8 metra, jednakże wielu producentów daje możliwość rozbudowy długości. Jest to jednak dość kosztowne, ponieważ dobra, ceniąca się firma, oferuje tego typu usługę za około 500 zł za 1 metr długości. Jednakże jeżeli dłuższy podajnik jest nam naprawdę potrzebny, warto zdecydować się na to rozwiązanie. Taki standardowy podajnik z przymiarem 'na oko’ nie jest jedyną naszą możliwością, ponieważ obecnie produkowane są także urządzenia z przymiarem elektronicznym.

podajnik rolkowy z przymiaremPosiadają one ekran LCD do odczytu. Przymiar zaś odbywa się na listwie magnetycznej. Taki podajnik charakteryzuje się wysoką jakością i jest polecany, jeżeli zależy nam na wysokiej dokładności odczytu. Jeżeli nie potrzebujemy przymiaru, możemy zdecydować się na tańszy podajnik rolkowy bez tej opcji. Charakteryzuje się on uniwersalnością i może być stosowany nie tylko do przenoszenia drewna, ale także innych towarów. Może być dopasowany do zabudowy z dowolnej strony, z prawej lub z lewej. Ale oprócz poziomych podajników rolkowych w ofertach producentów znajdziemy też specjalistyczne systemy poziomo-pionowe, które stosuje się do przenoszenia okien. Po ułożeniu okna na podajniku, można zmienić jego pozycję z poziomej na pionową, później wrócić zaś do pozycji początkowej.

Jak widać, oferta urządzeń do firm produkcyjnych jest naprawdę szeroka, dlatego bez problemu każdy znajdzie tam podajnik odpowiedni do danego zastosowania. Jeżeli zajmujemy się stolarką okienną, z pewnością przyda nam się także stojak przelotowy, stojak magazynowo-przelotowy czy specjalny stojak na szyby zespolone, dzięki któremu transport będzie szybki i bezpieczny, zarówno wewnątrz zakładu, jak i przed nim w momencie ładunku do samochodu.