Parkowanie auta – garaż, wiata, czy carport?

Pozostawianie auta na zewnątrz, bez żadnej ochrony zadaszenia, ma wiele wad. Zimą szyby i karoseria są oblodzone i trzeba je skrobać, a śnieg zmiatać miotłą. Latem pojazd się nagrzewa i przypomina saunę, a nie wygodny środek transportu. Dodatkowo samo zamykanie auta na klucz lub na alarm nie daje gwarancji, że nie zostanie nam on ukradziony – kable zawsze można przeciąć, a zamek wyłamać.

Ochrona auta – garaż, wiata czy carport?

profesjonalne projekty garaży dwustanowiskowychNic zatem dziwnego, że kierowcy chcą zadbać o swoje pojazdy i jakoś je ,,schować”, znaleźć miejsce do ich przechowywania, tak by je ochronić. Do wyboru są różne opcje. Właściciele domów jednorodzinnych mogą postawić na profesjonalne projekty garaży dwustanowiskowych lub jednostanowiskowych. Garaż murowany koło domu może spokojnie pomieścić nawet duże auto, a do tego stanowić domek narzędziowy, miejsce montażu pompy wodnej, a nawet kotłownię. Wszystko zależy od tego, jak duży będzie. Garaże powinny mieć automatycznie otwierane bramy, które nie tylko pozwalają na wjechanie autem do środka bez wysiadania z niego i przekręcania klucza w zamku, ale także są trudne do sforsowania. Można też postawić na garaże stalowe. Są one wolnostojące, więc są też opcją dla właścicieli mieszkań w bloku. Czasem można wynająć taki garaż lub go postawić w specjalnie wyznaczonym miejscu.

profesjonalne projekty garażyMobilny garaż zawsze można zdemontować lub odsprzedaż, kiedy nie będzie, iż potrzebne. Co, jeśli nie stać nas na budowę lub zakup garażu? Alternatywą może być drewniana wiata. Zwykle jest to samo zadaszenie wsparte z jednej strony dwiema kolumnami, a z drugiej zamocowane do ściany budynku. Wiata ochroni auto przed śniegiem i promieniami słońca, ale nie przed wysoką.niską temperaturą. Wiata może też pełnić rolę drewutni czy miejsca do chowania kosiarki i wertykulatora. A czy są jakieś nowoczesne opcje? Można wybrać także car port. Jest to jakby wiata postojowa z panelami solarnymi. Stosuje się ją przede wszystkim wtedy kiedy posiadamy samochód elektryczny, a więc taki który musi być ładowany w gniazdku. Mając instalację solarną nie płaci się za prąd, więc można zaoszczędzić. Car porty mogą pomieścić zwykle jedno lub dwa auta, choć na życzenie klienta tworzy się też większe konstrukcje.

Podsumowując, warto zainwestować w ochronę dla swojego samochodu w postaci garaży, car portu czy choćby drewnianej wiaty. Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą wiele korzyści, choć wiadomo, że nie jest pobawione wad. Wszystko zależy od tego jakie auto posiadamy i przed czym najbardziej chcemy je ochronić – czy to kradzież, czy warunki atmosferyczne.