Obecnie produkowane szafy sterownicze

Rozdzielnice elektryczne możemy spotkać w każdym chyba obiekcie budowlanym. To właśnie w nich chowane są zarówno urządzenia sterownicze instalacji elektrycznych, jak i urządzenia pomiarowe, regulacyjne oraz ochronne. Skuteczne zabezpieczenie ich przed czynnikami środowiskowymi to bardzo ważna sprawa, podobnie jak ochrona przed dostępem osób niepowołanych.

Szafy dobrze skonfigurowane

szafy sterowniczeDzięki takim szafom sterowniczym mamy pewność, że do instalacji nikt niepożądany się nie dostanie i nie poczyni żadnych szkód. Również warunki atmosferyczne – na przykład deszcz – nie uszkodzą znajdujących się w szafie urządzeń. Rozdzielnice dostępne są w szerokim wyborze, obecnie jednak producenci stawiają przede wszystkim na standaryzację szaf. Mają być one uniwersalne, aby sprawdzały się w większości zastosowań. Dlatego właśnie nowoczesne szafy sterownicze są tak skonfigurowane, aby nadawały się do montażu niemal natychmiast i nie wymagały żadnych zmian, które generowałyby zwiększone koszty wdrożenia systemu. Wszystkie elementy w szafie sterowniczej powinny być ze sobą kompatybilne, a okablowanie powinno być poprowadzone w taki sposób, aby wszystko było dobrze widoczne. Oczywiście przed zakupem szafy polecanej jako uniwersalna, sprawdźmy, czy posiada ona wszelkie niezbędne certyfikaty i spełnia normy techniczne krajowe oraz europejskie. Jakie uniwersalne szafy sterownicze znajdziemy w ofertach producentów?

szafy sterowniczePo pierwsze, są to niewielkie rozdzielnice wyposażone w system zdalnego sterowania, przeznaczone do sterowania zaworami spustowymi oraz zasilającymi. Dzięki niewielkim gabarytom, takie szafy mogą być montowane nawet w miejscach ciasnych i trudno dostępnych. Obudowa wykonana z poliwęglanu wzmocnionego za pomocą włókna szklanego sprawia, że rozdzielnice tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Drugą propozycją nowoczesnych szaf sterowniczych są szafy przeznaczone do sterowania systemami podawania produktów sypkich. W rozdzielnicy znajduje się reduktor ciśnienia z filtrem i odpowiednie zawory. Jeśli chodzi o obudowę, jest ona wykonana z blachy, zatem jest to rozwiązanie wytrzymałe oraz trwałe. To tylko dwie z propozycji producentów przedstawiające nowoczesne szafy sterownicze, jednak oczywiście rozwiązań jest o wiele więcej.

Wszystkie takie rozdzielnice chronią swoją zawartość przed wodą, kurzem, ale jednocześnie zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Zastosowane w produkcji obudów materiały skutecznie chronią przed korozją, dzięki czemu taka szafa wygląda naprawdę estetycznie nawet mimo upływu czasu.