Montaż anteny – co i jak

Polacy znani są z swojej żyłki do eksperymentowania, do wykorzystywania zaskakujących rozwiązań, potrafią często zrobić coś z niczego. Ale wadą jest obecne w wielu Polakach poczucie, że są ekspertami w KAŻDEJ dziedzinie. Wobec tego zdarza się, że podejmują się wykonywania zadań, do których nie mają żadnych kwalifikacji. Na przykład montażu anteny satelitarnej – bo co to jest taki montaż?

Montaż anteny przeprowadzany przez profesjonalistów

antena satelitarnaWystarczy przyczepić antenę do elementu domu znajdującego się najwyżej, na przykład do komina. Pestka! Takie podejście jest całkowicie błędne i należy się go wystrzegać przede wszystkim z tego względu, że montaż anteny jest pracą niebezpieczną, gdyż przebiega na wysokościach. Dlatego najlepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom. Oczywiście takie ustawianie anten w Krakowie to nie usługa darmowa, trzeba za nią zapłacić, jednak wówczas będziemy mieć pewność, że antena została zamontowana prawidłowo, a sygnał będzie jak najmocniejszy. Jak przebiega taki prawidłowy montaż? W pierwszej kolejności monter musi sprawdzić, czy posiada całe niezbędne wyposażenie. Oczywiście chodzi o zakupiony sprzęt – antenę, konwerter oraz maszt do zamocowania anteny (tutaj należy zwrócić uwagę na to, żeby średnica rury uchwytu nie przekraczała 60 mm).

antena satelitarnaMożna zdecydować się niekoniecznie na maszt antenowy, ale też na przykład na uchwyt antenowy murowy czy uchwyt balustradowy – w zależności od tego, gdzie chcemy zamontować taką antenę. Należy mieć też niezbędne metalowe obejmy i śruby oraz kabel koncentryczny. Przy kablu należy pamiętać o tym, że powinien on posiadać miedzianą żyłę wewnętrzną. W sklepach dostępne są też przewody z pomiedziowaną żyłą stalową, ale nie jest to polecane rozwiązanie z tego względu, że taki przewód odznacza się większą łamliwością oraz jest narażony na korozję. Do montażu konieczne będą też złączki. Istotny dla dobrego sygnału jest także rozmiar anteny. Im jest większa, tym lepszy sygnał będzie odbierała. Jednak należy wziąć pod uwagę to, że duża antena jest cięższa, trudniej więc będzie ją zamontować. Ponadto zajmuje więcej miejsca – wszystko więc zależy od tego, jakie możliwości lokalizacyjne mamy.

W przypadku małego balkonu, duża antena nie będzie prezentować się najlepiej, ponadto będzie zasłaniała światło dzienne mające dochodzić do pomieszczenia. Z kolei mała antena nie przesłania światła, za to jest bardziej wrażliwa na warunki atmosferyczne. W przypadku zachmurzenia czy opadów, sygnał może nie być najlepszy. Oczywiście nadal będziemy odbierać programy telewizyjne, jednak możliwe jest pojawienie się zakłóceń.