Maszyny przeznaczone do laserowej obróbki blachy

Stalowa blacha jest dziś bardzo popularnym materiałem budowlanym, z którego tworzy się elementy elewacyjne oraz niezależne, wolnostojące konstrukcje blaszane (m.in. popularne boksy, z których wykonuje się przenośne magazyny). Blachy z powodzeniem stosuje się również przy produkcji różnego rodzaju przyczep, które udźwignąć mogą nawet kilka ton.

Cięcie blachy to specjalistyczna usługa

cięcie blach laseremMateriał ten posiada więc wszechstronne zastosowania, a ponadto jest także bardzo podatny na obróbkę. Z tego też powodu sporym zainteresowaniem w branży budowlanej cieszą się różnego rodzaju maszyny, które umożliwiają swobodną obróbkę blachy przy użyciu lasera. Laserowe cięcia materiałów uważa się dziś za najnowocześniejszą i zarazem najskuteczniejszą metodę rozdzielania twardych surowców. Wyróżniamy przy tym dwa podstawowe rodzaje laserów, które wykazują właściwości tnące: laser CO2 oraz nowoczesny laser światłowodowy, zwany przez niektórych laserem typu fiber. Laser CO2 wykazuje silne właściwości tnące, jednak w przeciwieństwie do energooszczędnego lasera typu fiber, pochłania on spore zasoby energii, przez co jest drogi w utrzymaniu. Nowoczesny laser światłowodowy wyróżnia się natomiast o wiele bardziej precyzyjnym, wąskim promieniem laserowym, który umożliwia szybką, w pełni zautomatyzowaną pracę. Cięcie blachy laserem umożliwia dziś wiele specjalistycznych urządzeń, które przeważnie wyposażone są już w laser światłowodowy. Szczególnie popularne są zwłaszcza różnego rodzaju prasy laserowe, które umożliwiają cięcie i prasowanie blach o różnej grubości oraz wielkości.

cięcie blach laseremPrasy umożliwiają również wygładzanie oraz szlifowanie blaszanych krawędzi, które dzięki temu nie stanowią zagrożenia dla człowieka. W obróbce blachy pomagają również różnego rodzaju elektromechaniczne zaginarki do blach, które nie tylko umożliwiają cięcie, ale również zginanie ze sobą blaszanych elementów, które zostają w ten sposób ze sobą scalone. Zaginarki idealnie sprawdzają się więc przy produkcji rusztowań oraz pojedynczych magazynów, których konstrukcje muszą być ze sobą trwale połączone. Do precyzyjnego cięcia blachy służy także laserowa gilotyna, która umożliwia pracę zarówno w trybie manualnym, jak i seryjnym. Nowoczesne gilotyny laserowe są również znacznie bardziej bezpieczne od standardowych gilotyn, które posiadają mechaniczne ostrza. Choć za wyżej przytoczone maszyny wykorzystujące możliwości lasera światłowodowego musimy zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych, to jednak inwestycja ta z całą pewnością zwróci się wszystkim tym, którzy związani są silnie z branżą budowlaną nastawioną na przemysł.

Maszyny laserowe umożliwiają bowiem bardzo szybką, wydajną pracę. w przeciągu minuty laser typu fiber może wykonać ponad 50 cięć o dowolnej głębokości. Warto także zaznaczyć, że urządzenia te są dziś w pełni zautomatyzowane, z ich obsługą poradzi więc sobie dziś każdy.