Kotwy stalowe do betonu spękanego

Aby stworzyć solidną konstrukcję złożoną z elementów z różnych materiałów – na przykład z betonu i ze stali – musimy pamiętać o zastosowaniu odpowiednio mocnych i trwałych mocowań. Na rynku materiałów budowlanych mamy dostęp do całego mnóstwa tego typu produktów, jednak należy wybierać rozsądnie, ponieważ nie każdy sprawdza się w każdej sytuacji.

Kotwy ze stali węglowej

kotwy staloweWręcz przeciwnie, niektóre mocowania są przeznaczone jedynie dla łączenia wybranych materiałów i w innych przypadkach nie spełnią dobrze swojej roli. Dlatego wybór powinien być przemyślany, jeżeli nie znamy się na mocowaniach do materiałów budowlanych – lepiej porozmawiać z doradcą, który z pewnością obecny jest w każdym takim sklepie stacjonarnym. Nawet w sklepie internetowym mamy szansę porozmawiać z konsultantem, ponieważ istnieje możliwość wejścia na firmowy czat i zadawania pytań. Dzięki temu możemy dowiedzieć się wszystkiego o mocowaniach. Przykładowo, jeżeli obiektem naszych poszukiwań są kotwy stalowe rozprężne, możemy spytać, czy lepiej sprawdzają się te wykonane ze stali węglowej, czy może ze stali nierdzewnej; które można stosować w betonie spękanym; jak też czy dana kotwa może być używana w zastosowaniach sejsmicznych.

kotwy staloweJak widać, można zadać mnóstwo pytań na temat tych, wydawałoby się zwykłych, kotew stalowych rozprężnych. Zatem, jeśli na przykład szukamy kotwy z betonu spękanego, najlepiej wybrać tę stalową z ocynkiem galwanicznym, który zapewni jej odporność na czynniki środowiskowe. Taka kotwa posiada dużą podkładkę, dzięki czemu można ją mocować w otworach o dużej średnicy, jak i w tych wydłużonych. Nie ma tutaj żadnego problemu, łatwość mocowania wynika także z tego iż kotwa jest tak zaprojektowana, aby opór podczas mocowania był minimalny. Stosowanie wysokiej jakości kotew o bardzo dobrych parametrach technicznych jest ważne, ponieważ w przypadku betonu spękanego najbardziej istotne jest zachowanie bezpieczeństwa. Takie kotwy zapewniają solidność danego mocowania, dlatego nadają się zarówno do elementów niekonstrukcyjnych, jak i konstrukcyjnych, potrafią też znosić obciążenia sejsmiczne. Warto zwracać uwagę także na to, czy dane stalowe kotwy rozprężne proponowane przez producentów posiadają odpowiednie certyfikaty oraz aprobaty techniczne.

Tylko te dokumenty bowiem poświadczają faktyczną jakość produktów i dają nam pewność, że ich zastosowanie będzie właśnie całkowicie bezpieczne, na czym z całą pewnością bardzo nam zależy. Kotwy powinny być zgodne zarówno z krajowymi, jak i europejskimi normami.