Kiedy konieczny jest zakup części zamiennych do pługa?

Pługi należą do tych maszyn rolniczych, których eksploatacja podczas wykonywania poszczególnych prac jest zdecydowanie największa. Z tego też względu bardzo ważne jest, by odpowiednio o te maszyny dbać. Zdecydowanie najłatwiej jest to uzyskać, dokupując do tych właśnie maszyn, odpowiedniego rodzaju części zamienne.

Stan techniczny maszyn rolniczych

pługOczywiście, najczęściej wymiana będzie konieczna w przypadku tych części pługa, które w czasie codziennej pracy najbardziej narażone są na obciążenia. Dotyczy to wszystkich rodzajów, oraz modeli pługów, również tych markowych, takich jak kverneland – nowe części zamienne w takim przypadku powinny być kupowane po zauważeniu jakichkolwiek oznak zużycia. Do tych części pługa, które wymagają wymiany zdecydowanie najczęściej, zaliczyć można lemiesz, pierś, odkładnię, oraz płozy i stopkę. To właśnie te elementy nie są jego integralnymi elementami, ale są do niego przykręcane za pomocą śrub, aby pozostawałby w pewnym stopniu ruchome. To z jednej strony sprawia, zużywają się stosunkowo szybko, z drugiej strony jednak, zdecydowanie ułatwia ich wymianę, gdy tylko będzie to konieczne. Określenie konkretnego terminu używalności danych części pługa, okazuje się niemożliwe. Wszystko zależy bowiem od rodzaju gleby, występującej na polu, ale także i od konstrukcji pługa czy też szybkości orki.

traktor Bardzo często okazuje się, że po przypadkowym najechaniu lemieszem na większy kamień, następuje jego nieodwracalne uszkodzenie a część ta wymaga możliwie jak najszybszej wymiany. Zazwyczaj jednak szacuje się, że dobrej klasy lemiesze wystarczają na orkę na polu o wielkości 20 – 25 hektarów. Nawet gdy wydaje się, że są one jeszcze w dobrym stanie, a pług pracuje normalnie, po okresie orki warto sprawdzić dokładnie stan tych najważniejszych, wymienionych wcześniej elementów pługa. Podobnie wygląda sprawa przed rozpoczęciem sezonu, kiedy to każdy pług powinien być kontrolowany pod kątem jego stanu technicznego. Pomoże to z całą pewnością w uniknięciu wielu przykrych niespodzianek, związanych z wyjechaniem niesprawnym pługiem na pole. Pługi należą do tych maszyn rolniczych, które eksploatowane są zdecydowanie najczęściej i najbardziej intensywnie.

Z tego też względu, konieczna jest największa troska jeśli chodzi o te właśnie maszyny. Kluczowe jest przede wszystkim, aby kontrolować te właśnie maszyny pod kątem stanu technicznego. Dotyczy to szczególnie kluczowych elementów tej właśnie maszyny, takich jak na przykład lemieszy. Ich stan techniczny może mieć zdecydowanie największy wpływ na ogólną wydajność danego pługa.