Jakie rośliny pasują do pergoli?

Pergole to najczęściej spotykana mała architektura w ogrodach. Często decydujemy się postawić ją na przykład na ścieżce – wybieramy pergolę takiej samej szerokości, dzięki czemu, idąc do domku działkowego, przechodzimy właśnie pod pergolą. W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór pergoli – będą to zarówno konstrukcje drewniane, jak i metalowe.

Pergole i rdest

pergoleOba rodzaje mają swój urok, ponieważ zależy on najczęściej od tego, jaka roślina oplata konstrukcję. W przypadku, gdy chcemy postawić pergolę w miejscu nasłonecznionym, powinniśmy wybrać róże pnące lub powojniki. Inaczej, gdy pergola znajdzie się po ciemnej stronie ogrodu. Nie wszystkie rośliny lubią cień, dlatego należy dobierać je ostrożnie. Z pewnością z takimi warunkami środowiskowymi nie będzie miał żadnego problemu bluszcz pospolity. To roślina, która nie traci liści na zimę, będzie więc stanowić całoroczną ozdobę naszego ogrodu. Kolejną zaletą bluszczu jest to, że rośnie on naprawdę szybko – potrafi osiągać nawet 12 metrów, dlatego z pewnością bez problemu pokryje całą naszą pergolę. Jeśli jednak mamy dzieci, warto pamiętać, że roślina ta charakteryzuje się właściwościami trującymi! W przypadku niesfornych zwierząt, również warto unikać sadzenia bluszczu, aby nikt się nie zatruł.

pergoleNa szczęście istnieje atrakcyjna alternatywa dla bluszczu, a jest nią kokornak wielkolistny. Z pewnością wielu osobom ta nazwa wydaje się całkowicie obca, jednak roślina jest naprawdę popularna ze względu na swoje piękne liście w kształcie serca. Szybki rozrost sprawia, że nawet w rok kokornak może osiągnąć 2 metry długości i nie ma żadnego problemu z przetrwaniem zimy. Śliczne kwiatki pokaże nam w maju i czerwcu. Jest to więc dobry wybór w zacienione miejsce, ale możemy rozważać także rdest – pergole z Warszawy często są nim pokryte, bo rośnie nawet 6 metrów na rok, a kwitnie od sierpnia do października. Kwiatki są niewielkie, ale jest ich naprawdę dużo, dlatego taka pergola z rdestem to doskonały element dekoracyjny. Jak widać, wybór mamy naprawdę szeroki, ale warto jeszcze zastanowić się nad tym, czy zależy nam na roślinach jednorocznych czy może wieloletnich. W przypadku jednorocznych, ogrodnicy polecają zasadzić groszek pachnący, który od czerwca do sierpnia kwitnie białymi lub czerwonymi kwiatkami.

Równie ładnie prezentuje się fasola wielokwiatowa, która w dodatku po kwitnięciu obrodzi jadalnymi owocami. Jako rośliny wieloletnie do pergoli poleca się przede wszystkim wiciokrzew, choć ciekawą opcją jest także glicynia dająca piękne, niebieskofioletowe kwiatki.