Jak wybrać odpowiedni styropian?

Bez wątpienia styropian należy do materiałów ociepleniowych, które są często stosowane. Z tego powodu na rynku dostępnych jest wiele jego wariantów, które różnią się od siebie m.in. grubością. Spotkać również można nie tylko biały, ale także niebieski czy szary styropian, który cieszy się coraz większą popularnością. Oferta dotycząca tego materiału jest ogromna, dlatego też wybór właściwego produktu może stanowić trudne zadanie zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie mają wiele wspólnego z branżą budowlaną.

Styropian a przewodnictwo ciepła

styropianPrzede wszystkim znaczenie ma rodzaj styropianu – jest on dostępny w dwóch odmianach. Pierwsza – EPS, czyli polistyren ekspandowany jest formowany w bloki, które tnie się na płyty o danej grubości. Dzięki temu jego struktura odznacza się porowatością, a to wpływa na większą podatność na nasiąkanie wodą. Z kolei XPS – polistyren ekstrudowany – produkuje się w formach o odpowiedniej grubości, dzięki czemu płyty odznaczają się większą wytrzymałością i lepszą izolacyjnością. Oba rodzaje można łatwo od siebie odróżnić, ponieważ XPS jest barwiony. Istotną kwestię stanowi również współczynnik przewodzenia ciepła – λ (lambda), o którym informację bez problemu można odnaleźć na opakowaniu. Im jest on niższy, tym cechują go lepsze właściwości, ponieważ zadaniem styropianu jest ochrona przed uciekaniem ciepła. Dlatego też ważniejsza jest lambda niż grubość płyty – niższy współczynnik gwarantuje niższe straty ciepła, a co za tym idzie, większą oszczędność na ogrzewaniu. Wysokiej jakości styropian w Lublinie posiada współczynnik przewodzenia ciepła nie wyższy niż 0,040 W/wK. Kolejną ważną cechą styropianu jest wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie, która zawarta jest w długim kodzie umieszczonym na produkcie.

styropianWytrzymałość na ściskanie oznacza się za pomocą symbolu CS(10) i podanej po niej liczbie. Informuje ono o tym, jak duży nacisk jest wymagany do sprasowania płyty w taki sposób, by zmniejszyć jej grubość o 10%. Pozwala on określić, czy dany styropian może zostać zastosowany w podłodze, która podatna jest na wiele obciążeń. Dlatego też do podłoży na gruncie oraz płaskich dachów wskazane jest minimum CS(10)80, a w przypadku szczególnie narażonych na duży nacisk powierzchni (garaże, parkingi dla samochodów ciężarowych) wymagany będzie zdecydowanie większy. Natomiast wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyty oznacza się za pomocą TR i jest to ważny wskaźnik zwłaszcza w przypadku styropianu używanego do ścian dwuwarstwowych ocieplanych najpopularniejszą metodą, czyli lekką mokrą. Co ważne, wartość ta nie powinna wynosić mniej niż 80. Mniej ważną cechą jest izolacyjność akustyczna produktu – styropian może pochłaniać i tłumić dźwięki uderzeniowe (np. spowodowane przesuwaniem dużych i ciężkich przedmiotów), dlatego też zwraca się na to uwagę podczas wykonywania stropów oraz podłóg pływających.

Warto także zwrócić uwagę na odporność chemiczną, aby uniknąć poniszczenia styropianu. Coraz więcej farb, klejów jest przeznaczonych do stosowania z tym produktem, ale na rynku dostępne są również takie środki, które wchodzą z nim w reakcje, np. aceton czy benzol.