Podłogi lakiernicze wyglądają niezwykle atrakcyjnie – lakier na drewnie podkreśla usłojenie, co wygląda estetycznie i może być z powodzeniem wykorzystywane w aranżacji wnętrza. Jeśli zależy nam na tym, aby mimo upływu lat, nasza podłoga nie zmieniała się, należy pamiętać o regularnej konserwacji takich podłóg.
Pielęgnacja podłogi z drewna
W ofertach producentów dostępna jest szeroka liczba lakierów – to lakiery poliuretanowe, alkidowo-uretanowe i wiele innych. Największy popyt istnieje oczywiście na lakiery bezbarwne, gdyż to one podkreślają naturalny kolor drewna oraz wspomniane usłojenie. Lakiery kolorowe to wersja jedynie dla odważnych. Szukając odpowiedniego lakieru, warto zwracać uwagę na to, czy wyroby proponowane przez danego producenta są ekologiczne – jeśli na przykład będziemy chcieli konserwować drewnianą podłogę w pokoju dziecka, wówczas najważniejsze jest przede wszystkim jego zdrowie, dlatego produkt zastosowany do pielęgnacji powinien posiadać przede wszystkim atest hipoalergiczności. Drugą kwestią jest oczywiście odporność na uszkodzenia mechaniczne, jaką charakteryzuje się dany lakier. Biorąc pod uwagę te czynniki, możemy podjąć się konserwacji.
Jest to oczywiście czasochłonne, dlatego tę usługę oferuje wiele firm sprzątających – konserwacja podłóg lakierniczych w Białymstoku dotyczy posadzek wykonanych z wszelkiego rodzaju drewna – zarówno europejskiego, takiego jak buk, jesion czy dąb, jak również drewna egzotycznego w postaci jotoby czy merbau. Efekt, jaki uzyskamy dzięki lakierowaniu, zależy między innymi od tego, jakiej jakości jest drewno podłogowe – wybierając delikatny gatunek drewna, musimy liczyć się z tym, że w intensywnie eksploatowanym pomieszczeniu nawet mimo konserwacji podłoga może niszczeć szybciej niż w pomieszczeniu rzadziej używanym, takim jak sypialnia. Renowacja lakieru na drewnianej podłodze przebiega zwykle w kilku etapach – po pierwsze jest to naniesienie warstwy lakieru pokładowego oraz kolejnej warstwy (lub nawet dwóch) lakieru nawierzchniowego. W kolejnym kroku konieczny jest proces matowienia międzywarstwowego, który przeprowadza się za pomocą specjalnej maszyny.
Następnie nanosimy ostateczną warstwę lakieru – po jednym dniu możliwe jest już rozpoczęcie użytkowania pomieszczenia, chociaż na wniesienie mebli powinniśmy poczekać nawet tydzień, bo dopiero po tym czasie lakier całkowicie się utwardzi. Jak widać, konserwacja podłogi drewnianej to proces, który wymaga czasu – efekty jednak zadowalają każdą osobę, która zdecydowała się na taki zabieg.