Jak odbywa się transport przy użyciu palet?

Palety tworzone są z różnych gatunków drewna – liściastego oraz iglastego. Produkuje się je również z tworzywa sztucznego oraz ze stali. Ich budowa jest bardzo prosta, a zastosowanie obszerne. Przedsiębiorcy wyposażają się w palety, aby móc w wygodny sposób przetransportować sprzedawane przez siebie produkty lub wytwarzane komponenty. Załadunek towaru oraz jego przewóz dzięki paletom zajmuje bardzo mało czasu, jest oszczędny i komfortowy.

Idealne palety drewniane

palety drewnianeJaką drogę pokonuje paleta, nim znajdzie się u odbiorcy? Przedsiębiorcy wyszukują zawsze najtańszych ofert palet, dlatego swoje zapytania zgłaszają wprost do producentów. To przy współpracy z nimi są w stanie stworzyć produkt, który spełni ich oczekiwania. Zapotrzebowanie może być na standardową lub niestandardową paletę, wówczas producent tworzy ją według odgórnie ustalonych wymiarów (800 x 600 mm, 1200 x 800 mm, 1200 x 1000 mm lub 1200×1200 mm) lub opiera się na wymiarach podanych przez klienta, tworząc idealnie dopasowane palety drewniane, ich produkcja na zamówienie jest wygodna, gdyż przedsiębiorca może z łatwością dobrać wymiary, które pokrywają się z jego środkiem transportu. Na otrzymaną od producenta paletę umieszcza się produkty – mogą to być mniejsze (np. artykuły spożywcze) lub większe (np. części motoryzacyjne) przedmioty. Całość zabezpieczana jest folią stretch za pomocą przystosowanych do tego maszyn.

palety drewnianeKolejno, zabezpieczona paleta pobierana jest z magazynu za pomocą wózka widłowego lub wózka ręcznego. Operator urządzenia przewozi towar do strefy załadunku, skąd ponownie się go pobiera i ładuje na ciężarówki. Tak umieszczona paleta z towarem dociera do odbiorcy lub magazynu przeładunkowego. W strefie dostaw ponownie za pomocą wózka widłowego lub wózka ręcznego wyładowuje się paletę z pojazdu i umieszcza w wyznaczonym miejscu. Jeżeli paleta jest standardowa, zazwyczaj odbiorca produktu przekazuje przewoźnikowi własną, taką samą paletę, aby zaoszczędzić jego czas. Jeśli jednak paleta jest inna niż wszystkie, wówczas przewoźnik musi poczekać, aż towar zostanie rozładowany lub wrócić po nią innym razem. Dzięki paletom, na których umieszcza się odpowiednio zabezpieczone produkty, nie trzeba martwić się o późniejszą segregację towarów lub trudny dostęp do przedmiotów w trakcie załadunku bądź rozładunku.

Palety wykonane z drewna są niezwykle wytrzymałe, jednak należy pamiętać, że w przypadku cięższych towarów, warto wybrać produkty wykonane z solidniejszego materiału, jak na przykład stal. Natomiast w przypadku lżejszych artykułów (np. spożywczych) można zastosować palety z tworzyw sztucznych.

Tekst oparty na informacjach z: https://tpdfrankowski.pl/