Jak kłaść płyty poliuretanowe?

Poliuretan znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i nie tylko. To doskonały materiał izolacyjny, który wykorzystuje się przy ocieplaniu dachu, tarasu, fundamentu czy stropu. Za pomocą płyt pir możemy ocieplić ściany zewnętrzne jak i wewnętrzne. Materiał ten coraz częściej znajduje zastosowanie w konstrukcjach ścian trójwarstwowych.

Jak kłaść te płyty?

płyta warstwowa pirMontaż płyt warstwowych musi być poprzedzony sprawdzeniem przepisów bezpieczeństwa pracy jak i pracowników. Przed przystąpieniem do instalacji pyt należy sprawdzić, czy konstrukcja, do której będą montowane, jest prosta. Nawet niewielkie odchylenie może skutkować powstaniem nieszczelności w miejscach łączenia płyt. Przed zamocowaniem płyt pir nalezy również przykleić taśmy uszczelniające. Przytwierdza się ją do konstrukcji w miejscach, gdzie stykać się ona będzie z okładziną wewnętrzną płyt warstwowych. Uszczelnienie takie skutecznie przeciwdziała uszkodzeniom mechanicznym okładzin. Następnie można pozwolić sobie już na ich montaż. Pierwsze sprawdzone izolacyjne płyty poliuretanowe kładziemy łącznikami na wskroś, czyli tak by przechodziły one przez całą grubość płyty, aż do elementu konstrukcji.

płyta warstwowa pirWszystkie pyty warstwowe można na miejscu docinać. Podczas instalacji kolejnych płyt, ważnym aspektem jest właściwe dociśnięcie płyt, tak by zachować maksymalną szczelność. Miejsca, w których płyty łączą się ze sobą, należy dodatkowo uszczelnić np. pianką poliuretanową. Końcowym etapem są obróbki maskujące. Płyty PIR są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, nie dopuszczają do wnikania w nie pary wodnej, a przede wszystkim umożliwiają doskonałą termoizolację. To jedne z najlepszych produktów, dzięki którym zapewnisz sobie doskonałe ocieplenie ścian — niezależnie, czy chcesz wykonać je na poddaszu, klatce schodowej, dużej hali lub budynku zabytkowym. Ich montaż nie jest skomplikowany, ale można również zlecić ich położenie. Co ciekawe struktura i stopień twardości płyty skutecznie uchroni przed zagnieżdżeniem się ptactwa. Przebicie do wnętrza budynku jest niemożliwe, więc nie trzeba się obawiać o wizytę nieproszonych gości.

Płyty pir to nowoczesna forma izolacji, ale coraz częściej jest ona wybierana przez budowolanców jak i osoby prywatne. Wszystko za sprawa wielu zalet jak i łatwości w montażu. Dodatkowo to bardzo energooszczędne rozwiązanie, a kosztami nie różni się zbytnio od tradycyjnych metod ocieplenia budynków. Przed zakupem warto sprawdzić dostawców — płyty poliuretanowe powinny być jak najlepszej jakości.