Jak dbać o przydomowy ogród?

Tak jak każdy park miejski jest płucami danego miasta, tak każdy przydomowy ogródek powinien stanowić płuca danego domu i tak też powinien być on traktowany. Ogrody pełnią bowiem nie tylko funkcję estetyczną każdego obejścia wokół domów, ale też są bardzo istotnym miejscem służącym do relaksu.

Ogrody z bujną roślinnością

ogrodyŻeby więc móc się dobrze czuć w swoim ogrodzie, warto odpowiednio o niego zadbać. Dobrze jest posadzić w nim rośliny, które z jednej strony po prostu nam się podobają, z drugiej, nie są zbyt wymagające w utrzymaniu, żeby nie zajmowały nam zbyt dużo wolnego czasu, chyba że ktoś uwielbia spędzać go właśnie przy pielęgnacji ogrodu – to całkiem inna sprawa. Jeśli jednak ogród ma pełnić tylko funkcję estetyczną i rekreacyjną, trzeba postawić na rozwiązania bardziej praktyczne. Dobrze jest więc w pierwszej kolejności posiać trawę łatwą w uprawie – na przykład tak zwaną trawę bambusową, która nie jest zbyt wymagającą rośliną, a jednocześnie zapewnia szczególne wrażenia wizualne (prezentuje się naprawdę świetnie) i jest bardzo przyjemna w dotyku. Kiedy już zadbamy o odpowiedni wybór trawy, dobrze jest posadzić rośliny, które wyrosną na wysokość około dwóch metrów, zapewniając nam tym samym więcej prywatności na naszej posesji – to bardzo ważne szczególnie w sezonie letnim, kiedy mamy ochotę na korzystanie z długich kąpieli słonecznych lub po prostu chcemy sobie zamontować w ogródku basen.

ogrodyJednak roślinność w ogrodzie to nie wszystko – warto także zadbać o odpowiednie wyposażenie, dzięki któremu czas spędzony na powietrzu będzie mijał o wiele przyjemniej. Dobrze jest postawić w ogrodzie niewielką altanę, która zapewni nam odpowiedni cień w wyjątkowo słoneczne dni. Dodatkowo można wyposażyć ogródek w część rekreacyjną dla najmłodszych – to sposób na zachęcenie dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ostatnimi czasy mocno propaguje się aktywny tryb życia, co znacznie przyczynia się do rozwoju ogrodnictwa – przydomowe ogrody w Radomiu, Krakowie czy nawet w Warszawie zachwycają bujną roślinnością oraz drobnymi zakątkami rekreacyjnymi, które zachęcają do podejmowania rozmaitych aktywności. Co istotne, wykończenie i późniejsze utrzymanie ogrodu w dobrej kondycji wcale nie musi się wiązać z dużym nakładem finansowym oraz ciężką pracą w każdy weekend.

Wystarczy naprawdę poświęcić mu niewiele uwagi, żeby nasz przydomowy ogródek stał się wyjątkowo pięknym miejscem. Jeśli jednak faktycznie brakuje nam czasu, a zależy nam na tym, żeby nasz ogród prezentował się dobrze, zawsze możemy zlecić wykonanie kilku prac profesjonalnej firmie – efekt może być naprawdę powalający.