Gruz – co z nim zrobić, jak wywozić?

Podczas każdej budowy domu czy podczas jego remontu zostaje bardzo dużo gruzu i innych odpadków, z którymi nie ma co zrobić. Faktycznie, z resztkami klejów, czy z z kawałkami papy nic nie zrobimy, można je tylko wyrzucić do śmieci. Puste pojemniki po farbie, czy zaprawie można wykorzystać jako pojemnik na narzędzia czy jako wiaderko ogrodowe.

W jaki sposób transportować gruz

wywóz gruzuResztki paneli lub płytek ceramicznych zostawia się na wszelki wypadek, jakby trzeba było kiedyś coś wymienić, odnowić. Najwięcej miejsca zajmuje jednak gruz. Resztki cegieł, pustaków i innych – jak można je wykorzystać? Czy można je tylko wywieźć? Na pewno wywóz gruzu w krakowie i okolicy jest najpopularniejszą opcją. Trzeba mieć do tego specjalne worki tak zwane big bagi lub tez wynająć kontener. Wtedy wszystkie odpady budowlane można tam spokojnie wrzucać, a potem specjalistyczna firma odbierze je. Niepotrzebny gruz wywozi się jedynie na gruzowiska lub inny wyznaczony teren, nie miesza się go ze śmieciami ,,domowymi” (spożywczymi). Gruz można oddać jednak nie specjalistom, ale innej osobie budującej dom. Nadaje się on jako podstawa do fundamentów, podjazdów, czy chodników. Dzięki wykorzystaniu ,,resztek” budowlanych zużyje się o wiele mniej betonu do wylewki. To zmniejsza koszty wykonania, szczególnie, że większość osób oddaje gruz za darmo, trzeba go tylko odebrać spod wskazanego adresu.

wywóz gruzuKolejną zaletą takie podstawy z gruzu jest fakt, że nie trzeba go specjalnie układać, tylko można wrzucić kawałki różnej wielkości, różnego rodzaju i kształtu, co ułatwia wykonanie całości. Co jeszcze można zrobić z gruzem? Świetnie się on sprawdzi w ogrodzie. Jeśli chcemy zbudować skalniak to estetyczne kawałki cegieł mogą zastąpić kamienie, natomiast ze brzydsze mogą stanowić podstawę do konstrukcji kształtu skalniaka, która następnie zostanie przysypana ziemią. W ten sposób zaoszczędzi się na zakupie ziemi, a całość jest bardziej stabilna i łatwa do uformowania. Gruz sprawdzi się także w wykonywaniu drenaży przy studniach, do wzmacniania gliniastego podłoża przez budową, czy do stworzenia tymczasowej utwardzonej ścieżki podczas robót budowlanych.

Duże samochody potrafią mocno zniszczyć działkę (grunt), więc zabezpieczenie ziemi jest dobrą opcja. Podsumowując, gruz można wyrzucić do kontenera lub big baga i oddać je na gruzowisko, można go jednak wykorzystać w tworzeniu ogrodu i ścieżek, jak również oddać komuś jako podstawę do fundamentów domu i podjazdu. Warto jest zastanowić się nad tym jaka opcja byłaby dla nas najkorzystniejsza.