Eksploatacja biologicznej oczyszczalni

Po sprawdzeniu, czy warunki gruntowe umożliwiają posadowienie przydomowej oczyszczalni oraz po przeprowadzeniu jej montażu, nadchodzi pora na rozpoczęcie eksploatacji urządzenia. Jeżeli wybraliśmy oczyszczalnię zaprojektowaną przez sprawdzonego i znanego w branży producenta, wówczas możemy mieć pewność, że użytkowanie nie będzie wiązało się z żadnymi niedogodnościami.

Przydomowa oczyszczalnia często czyszczona

przydomowa oczyszczalniaChodzi tutaj między innymi o brak konieczności codziennego doglądania sprawności urządzenia – ma ono działać w sposób automatyczny i użytkownik nie powinien się niczym przejmować. Często jednak zdarza się, że użytkownik w pierwszych dniach działania oczyszczalni bardzo interesuje się tym, czy na pewno działa ona w sposób prawidłowy. Jeśli jest to biologiczna oczyszczalnia, właściciel może na przykład zauważyć pianę powstającą na wierzchu cieczy. Nie jest to jednak żadnym problemem i nie należy tutaj rozpoczynać żadnych czynności. Producenci zaznaczają, że powstawanie piany jest procesem naturalnym związanym z początkiem tworzenia się biofilmu w oczyszczalni, na złożu biologicznym. Taka piana znika samoczynnie po pewnym okresie – zazwyczaj mówi się tu o czasie około 2 tygodni. Wówczas złoże biologiczne staje się już w pełni efektywne i możemy liczyć na nawet 97% pozbywanie się zanieczyszczeń.

Czy więc eksploatacja urządzenia wymaga jakiegoś działania ze strony użytkownika? Okazuje się, że tak. przydomowa oczyszczalniaSkuteczna przydomowa oczyszczalnia z Poznania powinna być regularnie czyszczona z osadu – jednak częstotliwość jest naprawdę skromna, bo wystarczy ten zabieg przeprowadzać jedynie raz do roku. Istotnym jest jednak to, że dotyczy to jedynie pierwszej komory osadnika. Jeśli chodzi o reaktor biologiczny – tutaj niczego nie dotykamy, jeśli nie chcemy uszkodzić konstrukcji złoża – a te uszkodzenia z winy użytkownika nigdy nie podlegają gwarancji producenta. Z kolei gdy mowa o zabiegach wspomagających pracę oczyszczalni, warto wskazać na profilaktyczne stosowanie specjalnych preparatów bakteryjnych, najlepiej raz w miesiącu. Dzięki takim środkom w oczyszczalni mogą pojawić się kolejne szczepy bakterii, dzięki czemu proces oczyszczania ścieków będzie przebiegał jeszcze szybciej. Wystarczy wsypać odpowiednią dawkę preparatu do muszli klozetowej. Jak widać, wymaga to jedynie minimalnego wysiłku ze strony użytkownika.

To właśnie ze względu na automatyczną pracę urządzenia oraz niewielki wysiłek, przydomowe oczyszczalnie są doceniane przez właścicieli domów jednorodzinnych, zwłaszcza że są do tego niemal bezawaryjne.