Do czego potrzebna jest listwa przypodłogowa?

Podłoga bez listew przypodłogowych wygląda na niekompletną, a przy okazji nie jest zabezpieczona przed uszkodzeniami ścian, które mogą wystąpić podczas sprzątania. Standardowym elementem wykończeniowym są listwy, które warto, aby były z solidnego materiału odpornego na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki właściwościom wodoodpornym listew, bez problemu można montować je w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka. Pod wpływem upływającego czasu listwy nie ulegają odkształceniom, czy rozpulchnieniu, które występuje od wysokiej wilgoci.

Znaczenie listew przypodłogowych

Jak wiadomo, podłogę pokrytą panelami, należy odpowiednio wykończyć i zakryć szczeliny dylatacyjne. W tym celu używa się listew przypodłogowych, których wysokość oraz grubość dobierana indywidualnie do zapotrzebowania. Grubość listwy dobierana jest tak, aby w całości przykryła szczelinę, a występują one w zakresie 1 cm, aż do 4 cm. Im wyższa listwa, tym większa ochrona ścian przed uszkodzeniami, oraz większa powierzchnia do schowania kabli, oraz przewodów. Osoby, które mają wysokie wymagania względem solidności listew, powinny wybrać najlepsze listwy przypodłogowe Mardom Decor z serii elastycznej. W tej serii listwy wykonane są ze specjalnego tworzywa sztucznego, które jest niezwykle elastyczne. Dzięki tym właściwościom materiału, listwy można idealnie dopasować do łuków ścian, czy innych nierówności.

Listwy z tej serii należy pomalować po zamontowaniu, ponieważ malowanie ich przed montażem spowodowałoby popękanie warstwy farby, ponieważ listwa jest bardzo elastyczna i pracuje. Listwy należy pomalować farbami, które nie zawierają rozpuszczalników. Listwy zostały ówcześnie zagruntowane, zatem farba będzie miała lepszą przyczepności. Producent dostosował listwy z klasycznej serii do listew z serii elastycznej, dzięki temu można je ze sobą łączyć z zachowaniem estetyki. Klasyczna seria ma swoje odpowiedniki elastycznej serii. Z racji wysokiej elastyczności listew, producent zapewnia, że mogą one być stosowane nawet jako odbojniki.

Styk ścian oraz podłóg chroniony jest dzięki listwom przypodłogowym, które skutecznie zakrywają szczelinę dylatacyjną. Obecność szczeliny konieczna jest do poprawnej pracy podłogi, oraz chroni ona panele przed nachodzeniem na siebie. Praktyczne listwy przypodłogowe są łatwe w montażu i zaleca się używania, w tym celu klejów montażowych, zalecanych przez producenta. Kleje nie zawierają rozpuszczalników, zatem są bezpieczne dla listew oraz innych elementów sztukaterii. Specjalny klej będzie dodatkowo amortyzował drgania, odporny jest na wilgoć i zapewnia dobrą jakość scalenia.