Czym są i do czego służą łączniki budowlane?

Fraza ,,łączniki budowlane” zapewne niewiele mówi większości z nas. Drogą dedukcji można dojść do wniosku, że są to elementy łączące dwie rzeczy, jakie stosuje się w budownictwie. To ich dobry opis, choć nie wyczerpuje możliwości łączników. Łączniki można podzielić na płaskie i kątowe.

Różne rodzaje łączników budowlanych

łącznik budowlanyMają one otwory różnej wielkości i w różnych miejscach, dzięki czemu można je stosować do łączenia różnych rzeczy. Stalowe łączniki budowlane można montować na elementach metalowych, jak i drewnianych. Do nich dodaje się śruby lub inne elementy mocujące (gwoździe, wkręty). Płaskie łączniki można zastosować na przykład przy pracach stolarskich, kiedy trzeba wykonać przedłużenie belek lub płyt. Wtedy łączy się je przy pomocy płaskich łączników. To zapewnia im dobre, mocne połączenie, jak również stabilizację. Łączniki kątowe zapewniają łączenie pod kątem prostym. Nadaje się idealnie do wykonywania zakończeń szalunków, prac dekarskich, a także do zbijania stołów, skrzynek, pudełek drewnianych. W kategorii łączników budowlanych znajdziemy także takie elementy jak szyldy do furtek i bram, metalowe uchwyt do kufrów czy mebli, wrzeciądz budowlany do montażu kłódek, wąskie, płaskie narożniki do okien, czy zasuwy garażowe.

łącznik budowlanyTo także elementy metalowe używane w budownictwie do łączenia różnych rzeczy ze sobą. Wybierając łącznik należy mieć na względzie jego wielkość, rozmieszczenie otworów, jak również jakość metalu. Najlepiej sprawdza się stal ocynkowana. Stal jest twarda i mocna, a warstwa cynku jaką jest pokryta zapobiega wdawaniu się korozji. Długość czy grubość kątownika powinna być dobrana do tego, co łączymy ze sobą. Dwie grube belki na pewno wymagają innego łączenia, niż dwie cienkie płyty ze sklejki. Mocny łącznik w słabym materiale nie zaszkodzi, jednak zbyt słaby przy mocnej konstrukcji nie będzie jej dobrze trzymał. Wybierając łączniki budowlane warto jest zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Inne są łączniki do drewna, inne do metalu. Różna jest także liczba otworów w łącznikach. Łącznik na dwa wkręty sprawdzi się w łączeniu małych konstrukcji. Przy kątownikach zazwyczaj mamy przynajmniej cztery otwory. Mogą być rozmieszczone w linii prostej lub na rogach co sprawia, że całość jest dobrze przytwierdzona.

Zanim zakupimy łączniki w sklepie budowlanym to należy zapoznać się z ich charakterystyką i przeznaczeniem, dzięki czemu unikniemy zakupu źle dobranego produktu. Mimo iż łączniki kosztują kilka złotych to lepiej jest sobie zaoszczędzić kolejnych wypraw do sklepów i wybrać dobrze za pierwszym razem.