Czy warto korzystać z elektrowni wiatrowych?

Elektrownie wiatrowe służą do wytwarzania energii elektrycznej poprzez generatory (turbiny wiatrowe) napędzane energią wiatru. Ze względu na to, że do wytworzenia energii nie jest potrzebne spalanie żadnego paliwa, są uznawane za ekologicznie czyste. Elektrownie wiatrowe, w Polsce wciąż nieliczne, pozwalają na wyprodukowanie energii elektrycznej np. małym gospodarstwom domowym, co daje im niezależność od sieci energetycznej. W przypadku domów autonomicznych często stanowią ich główne lub jedyne źródło energii. Przydomowe turbiny wiatrowe o mocy kilkuset watów kosztują 7-15 tys. złotych, a ich eksploatacja jest właściwie darmowa.

Turbiny elektrowni wiatrowych, w zależności od ustawienia osi silników, dzieli się na te o poziomej i pionowej osi obrotu.

Wokół elektrowni wiatrowych narasta jednak wiele kontrowersji związanych z ich produkcją, pracą i wpływem na środowisko, mimo że posiadają niski poziom emisyjności:

  • Największy szkodliwy wpływ na środowisko i jego skażenie ma sam proces produkcji poszczególnych elementów wieży
  • W niesprzyjających warunkach elektrownie pracują tylko przez część doby i produkują za mało energii, dlatego wspomagane są przez elektrownie węglowe. Ich ciągłe wygaszanie i rozpalanie sprawia, że ogólna produkcja dwutlenku węgla jest wyższa przy tej „współpracy” niż gdyby elektrownia wiatrowa działała nieprzerwanie
  • Turbiny generują uciążliwy hałas niskoczęstotliwościowy i infradźwięki
  • Powodują efekt stroboskopowy oraz tzw. efekt migotania cieni, które dla wielu ludzi są bardzo uciążliwe
  • Elektrownie wiatrowe zagrażają ptakom i nietoperzom, które przelatują w ich pobliżu. Przyczyniają się nie tylko do śmierci zwierząt, które wpadną między łopaty, ale również do zmiany tras migracyjnych wielu gatunków. W przypadku nietoperzy elektrownie przedstawiają jeszcze większe zagrożenie, ponieważ szybki ruch łopat powoduje skok ciśnienia, a ten tzw. barotraumę, która polega na śmiertelnym uszkodzeniu układu oddechowego nietoperzy. Na całym świecie obserwuje się, że elektrownie wiatrowe zagrażają zwierzętom i mają wpływ na szybsze wyginięcie zagrożonych gatunków

Kwestia wykorzystywania elektrowni wiatrowych z pewnością jest kontrowersyjna i posiada nie tylko wielu zwolenników, ale i przeciwników, dlatego trudno jednoznacznie ocenić, czy warto je wykorzystywać.