Blaty i nie tylko z kamienia w kuchni

Blaty kuchenne to coś, na czym nie powinniśmy oszczędzać. One się zawsze najbardziej narażone na zniszczenia, bo mają stały kontakt z jedzeniem, wodą, ciepłymi garnkami i zimnymi mrożonkami. Jeśli wybierzemy tanie blaty z tworzywa sztucznego to na pewno szybko zaczną się nam one odkształcać pod wpływem wody, zarysowania będą widoczne, szczególnie na gładkich (bez wzorów) blatach, a i obecność ciepła od kuchenki również im nie służy.

Blaty kamienne to dobra inwestycja

blaty kamienneWybierając do kuchni modne blaty kamienne z Warszawy zapłacimy na pewno więcej, jednak jest to inwestycja jaka się nam opłaci. Poza blatami do kuchni z kamienia można wykonać także inne rzeczy, takie jak parapety, czy posadzki. Na parapecie w kuchni często stawiane są potrawy gorące które mają wystygnąć, czy też jedzenie które ma się chłodzić, jednak nie zmieściło się do lodówki, najczęściej są to zupy czy inne gotowe dania. Na parapetach stawiane są także doniczki z ziołami, które się podlewa. Parapet ma zatem również styczność z gorącymi i mokrymi rzeczami, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na jego strukturę. Taki parapet podobnie jak blaty nie może zostać położony byle gdzie. Ścianę czy szafki pod nimi muszą być odpowiednio zabezpieczone i wzmocnione, ponieważ inaczej dojdzie do pęknięć spowodowanych ciężarem kamienia.

blaty kamienneTrzeba zatem pomyśleć o wykończeniu wnętrz zanim się zabierze za budowę kuchni. Jeśli chodzi o posadzki to tutaj nie trzeba nam nic specjalnego. Kamienne posadzki wykonuje się podobnie jak ceramiczne, to znaczy są gotowe kafle, które układa się jeden koło siebie. Można to jednak tak zrobić, że łączenia nie będą widoczne i będzie się zdawało, że podłoga to jednolita powierzchnia kamienna. O takie kamienne wyroby w kuchni nie musimy specjalnie dbać. Można je czyścić zwykłym mopem czy gąbką lekko wilgotnych. Trzeba to robić tak, żeby nie było widać smug, co na takiej gładkiej powierzchni jest częste. Warto zatem często zmieniać wodę i gąbkę do czyszczenia. Można oczywiście stosować także profesjonalne środki czyszczące, dzięki czemu nasze kamienne posadzki, blaty i parapety będą jeszcze bardziej błyszczące, jeszcze bardziej eleganckie i jeszcze czystsze niż do tej pory. Takie środki usuwają plamy z cementu, tłuszczu, farb, czy wosków.

Z niektórych gatunków kamienia bardzo trudno je usunąć, a przy tym na przykład marmur szybko wchłania ciecze, więc trzeba szybko zająć się czyszczeniem. Z pewnością kamień to najlepszy materiał do wykończenia wnętrz kuchennych. Jest trwały, solidny, mocny, a przy tym dobrze wygląda i nie da się go zniszczyć.