Choć to budowa zajmuje najwięcej czasu, wykończenie wnętrz – choć to już etap końcowy – również wymaga od nas wiele wysiłku. To położenie posadzek, wykończenie ścian i stolarki okiennej, czasami też wykonanie sufitu podwieszanego, malowanie kaloryferów i wiele innych zadań, które powinniśmy wykonać z całkowitą starannością – w końcu chcemy, aby efekt był zachwycający.
Pędzle malarskie łatwo dostępne
Warto wybierać więc wysokiej jakości materiały wykończeniowe: kleje, zaprawy, farby. Nie może zabraknąć też pędzli – choć wydawałoby się, że pędzle malarskie to najmniejszy problem, na rynku dostępne jest wiele ich rodzajów: wybranie właściwego do danej pracy z pewnością zdecydowanie ułatwi nam zadanie i przyspieszy jego wykonanie. Klasyczny pędzel angielski sprawdza się przy nakładaniu farb i lakierów. Możliwość wyboru jego szerokości sprawia, że bez problemu dostaniemy się także do trudno dostępnych miejsc. Ponadto taki pędzel charakteryzuje się uniwersalnością, czyli może być stosowany do wszelkich rodzajów farb – akrylowych, lateksowych i innych. Jego czyszczenie jest proste – wystarczy rozpuszczalnik.
W ofertach dostępne są pędzle płaskie oraz okrągłe. Wybierając pędzel o gęstym, wytrzymałym włosiu, możemy użyć go do impregnacji drewna. Wśród asortymentu wykończeniowego nie powinno zabraknąć pędzla kaloryferowego – jego wielkość pozwala na dokładne pokrycie kaloryfera farbą, nawet w ciężko dostępnych miejscach. Włosie takiego pędzla powinno być odporne na zagniecenia i zagięcia – w ten sposób wykonane pokrycie będzie równe i gładkie. Przydatny może być także pędzelek do pasków – jeżeli chcemy wykonać farbą estetyczny pasek między sufitem a ścianą, wówczas szerokość takiego pędzelka sprawdzi się znakomicie. Chcąc pokryć ścianę farbą, wybierzemy z pewnością wspomniany wcześniej pędzel angielski, jednak w sytuacji, gdy zamiast farby na ścianie ma znaleźć się tapeta – wówczas konieczny będzie pędzel do kleju. Tak zwany tapeciak to pędzel charakteryzujący się grubym, gęstym włosiem, który dobrze przyjmuje klej i równie dobrze go oddaje na powierzchnię. Producenci pędzli wśród asortymentu wymieniają także pędzle do szprosów – które sprawdzają się przy malowaniu w pobliżu krawędzi; oraz krzywaki – czyli pędzle kątowe. Ich specjalnie zakrzywiona rączka zdecydowanie ułatwia dostęp do trudno dostępnych miejsc.
Pamiętajmy, że każdy pędzel może mieć szczecinę wykonaną z włosia różnego rodzaju – może to być włos syntetyczny (poliestrowy lub akrylowy), a także szczecina z włókien roślinnych oraz włosie z długowłosej odmiany chińskich wieprzy.